Jak nauczyć dziecko gry na pianinie?

Każdy rodzic zastanawia się czasem, czy może nie posłać swojego dziecka do szkoły muzycznej. Niestety często jest tak, że sprawa ta cichnie po paru dniach czy tygodniach rozmyślania o tym. Według mnie jest to wielki błąd, ponieważ kiedy uczymy się grać na jakimś instrumencie, nie tylko ćwiczymy słuch oraz rytm, ale również nasza inteligencja wskakuje na wyższy poziom. Kiedy małe dzieci uczą się grać na pianinie, bardzo szybko poprawia im się poziom zdobywanych ocen w szkole.

Od czego zacząć naukę dziecka gry na pianinie?

Zapytacie więc, jak nauczyć dziecko grania na pianinie, jeśli nie mamy pieniędzy na szkołę muzyczną ani funduszy, aby kupić dziecku pianino. Odpowiedź jest bardzo prosta, kupmy dziecku keyboard. Ułożenie klawiszy jest prawie identyczne jak w pianinie. Kiedy dziecko zacznie grać na keyboardzie, nie będzie mieć później problemów z przerzuceniem się na pianino, jeśli będzie miało taką okazję. Jest to świetna alternatywa dla takiego dziecka. Okazuje się również, że bardzo wielu współczesnych wirtuozów zaczynało właśnie od keyboardu. Co więcej, to urządzenie polecane jest dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z graniem na jakimś instrumencie.

Lekcje w szkole muzycznej? Owszem ale nie zawsze!

Szkoła muzyczna nie zawsze jest jedynym wyjściem, samodzielna nauka w domu również przynosi pożądane efekty. Jednak bardzo ważna jest tutaj rola rodziców. Nie możemy dziecka zmuszać do czegoś, przez coś takiego tylko mocniej go zniechęcimy. Musimy umiejętnie pokazywać mu, że gra na pianinie , czy tym keyboardzie jest naprawdę fajna i ciekawa. Po jakimś czasie, dziecko samo będzie siadało przed takim instrumentem i próbowało wybijać melodię. Nawet nie wiecie jak ucieszy was ten widok. Bardzo ważną rolę będzie odgrywało również to, czy będziemy dziecko ganić po źle zagranej melodii, czy raczej starać się go zachęcić do ponownych prób.

Bardzo wiele talentów zmarnowało się przez to, że rodzice, czy nauczyciele w szkole muzycznej, zbyt mocno naciskali na ucznia. Rodzice nie pozwalali na przykład na wyjście na dwór, żeby się pobawiło z rówieśnikami dopóki nie zagra prawidłowo wstępu do dziewiątej symfonii Beethovena. Według mnie jest to najgorsza metoda, jaką można uczyć dziecka gry na instrumencie.

Dziecko ma to robić z pasji, z miłości do muzyki, z miłości do swojego instrumentu. Dziecko musi się zakochać w swoim instrumencie. Traktować go, jakby to była jedyna rzecz na świecie. Wtedy zagra wam przepiękną muzykę płynącą prosto z serca. A metodami nauczania rodem z komuny, niestety nic nie zmienicie. Dlatego warto zastanowić się, czy chcemy, aby nasze dziecko grało na jakimś instrumencie, a później zadać sobie pytanie, czy będę potrafił/potrafiła prowadzić go przez tą ciężką i krętą drogę. Tylko wtedy będziemy gotowi na zakup instrumentu dla dziecka.

Centrum Muzyki nad Rawą

ul. Czecha 1a
40-225 Katowice
tel. 697 594 261
Więcej informacji na centrummuzyki.eu

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *